Letní otevírací doba kamenné prodejny v Brně od 8. 7. - 23. 8. 2024: Po - zavřeno, Út - 13:00 - 17:00, St - 11:00 - 17:00, Čt- 13:00 - 17:00, Pá - zavřeno. E-shop v provozu nepřetržitě. Hezké léto Vám přeje ACsport.cz

Blog

SPORTOVNÍ ZÁTĚŽOVÝ TEST - LAKTÁTOVÝ TEST

SPORTOVNÍ ZÁTĚŽOVÉ TESTY

Sportovní zátěžové testy slouží k posouzení aktuální tělesné kondice a výkonnosti. Dle jejich výsledků lze poté efektivně plánovat tréninkové zatížení. Na našem sportovním kempu provádíme zátěžové testy – zjištění laktátové křivky. 

 

Zde je několik důvodů proč:

Zátěžový test pomůže stanovit ideální intenzitu pohybu tak, abyste se při tréninku zbytečně netrápili, nepřetěžovali a zároveň postupně budovali svoji kondici. Po kontrolním testu budete vědět, zda můžete „přidat“ – tedy běhat rychleji a zároveň jaká intenzita je pro vás již škodlivá. Zátěžový test dokáže také určit „spalovací zóny“ u jedinců, jejichž cílem je zhubnout. Kondice se v průběhu roku mění. Zátěžový test pomůže určit na co se v dané části sezony v tréninku zaměřit. Vaše subjektivní pocity totiž často nemusí odpovídat objektivnímu stavu trénovanosti.

 

LAKTÁTOVÝ TEST

Smyslem tohoto vyšetření je stanovení aerobního (AP) a anaerobního prahu (ANP). Skládá se ze 4 až 8 intervalů, během kterých dochází ke zvyšování zátěže. Na konci každého z nich probíhá odběr kapilární krve z ušního lalůčku nebo z prstu. Následně se zaznamená hodnota krevního laktátu, tepové frekvence a aktuální zátěže. Výstupem testu je graf závislosti hladiny laktátu a tepové frekvence na zátěži, tzv. „laktátová křivka“. Z křivky lze vyčíst zmíněné prahy. Pozorováním jejího tvaru také aktuální stav trénovanosti jedince, jeho aerobní („vytrvalostní“) schopnosti, schopnost odbourávat laktát atd.

Test provádí společnost MEDESA, která je také výhradním distributorem ergometru Cyclus2 (www.cyclus2.com) pro ČR a SR, dále prodejcem laboratorních analyzátorů laktátů a glukózy společnosti EKF a v neposlední řadě běžkařského trenažeru ThoraxTrainer. Tedy vybavení nezbytného pro sportovní zátěžové testy.

 

Laktat

JAK SE SPRÁVNĚ OBLÉCT NA BĚHÁNÍ

JAK SE SPRÁVNĚ OBLÉCT NA BĚHÁNÍ

_sal_run_2019_ad_greyhound_black_white_women_4

 

Volba správného oblečení vám v zimě i v létě pomůže zvládnout kilometry bez zbytečných problémů. Na léto je vhodné pořídit si velmi lehké oblečení z funkčních materiálů a také lehkou větrovku jako ochranu před větrem a deštěm, čepici, sluneční brýle a některý ze systémů pitného režimu. V zimním období je nejdůležitější chránit si hlavu (odchází nejvíce tepla), klouby, ruce, záda, krk a dýchací cesty. Vždy je lepší mít na sobě více vrstev tenkého funkčního oblečení než jednu tlustou vrstvu. A co si tedy na sebe obléct? Je to velmi individuální záležitost, ale jednoduchá rada je, obléct se tak, že když vyjdete ven, tak je vám spíš chladněji. Během se za chvilku zahřejete. Na intenzivní běh, například závody je vhodné se obléci méně než na tréninkový výběh. Okamžitě po doběhu je potřeba dostat tělo do tepla a převléknout se do suchého. I v zimním období nezapomínejte na dostatek tekutin. Hlavně ve vyšších nadmořských výškách a v mrazu hrozí dehydratace. Pijte i v případě, že necítíte pocit žízně!

JAKÉ BĚŽECKÉ BOTY VYBRAT?

JAKÉ BĚŽECKÉ BOTY VYBRAT?

20190903

Jak jistě víte, existují různé druhy bot, které mají své specifické užití. Základní dělení je na boty objemové, tempové a závodní. Setkáváme se také s botou minimalistickou a krosovou (trailovou). Typickou tréninkovou obuví jsou boty objemové. Jsou dobře tlumené, ale těžší, vhodné k nabíhání kilometrů. Závodní bota je lehká, méně tlumená. Je otázkou, zda je závodní bota vhodná pro hobby běžce na delších tratích. Bez dobře zvládnuté techniky běhu může tato bota způsobit nemalé potíže, proto se často volí boty tempové, které se dají považovat za kompromis mezi lehkostí závodní boty a tlumením boty objemové. Výběru bot rozhodně věnujte pozornost, dobrá bota vám ušetří mnoho problémů. S jejich výběrem a případnou koupí vám rádi poradíme v naší kamenné prodejně, ale i po telefonu.

 

3 položek celkem